View all jobs

Inspector Trafic pentru Lucrări de Infrastructură Rutier - Targoviste

Targoviste, Romania

Inspector Trafic pentru Lucrări de Infrastructură

Descrierea postului:

Căutăm un Inspector Trafic dedicat lucrărilor de infrastructură pentru a se alătura echipei noastre. Acest rol este crucial pentru menținerea siguranței și eficienței drumurilor în timpul proiectelor de infrastructură, inclusiv lucrări pe drumuri și devieri. Candidatul ideal va fi responsabil pentru efectuarea inspecțiilor de siguranță în trafic, colectarea și analizarea datelor critice de trafic și asistența în gestionarea incidentelor și audituri de siguranță rutieră.

Responsabilități principale:

  • Efectuarea inspecțiilor de siguranță în zonele de lucru pe drumuri și devieri, pregătirea rapoartelor detaliate și identificarea deficiențelor.
  • Informarea superiorilor despre potențialele probleme de siguranță în trafic, contribuind la o abordare proactivă a siguranței rutiere.
  • Conducerea sondajelor de viteză în trafic pentru a asigura conformitatea cu standardele de siguranță.
  • Colectarea și analizarea datelor despre volumul traficului, oferind insight-uri pentru soluții de gestionare a traficului.
  • Colectarea datelor despre accidentele rutiere și condițiile de pe teren pentru a sprijini îmbunătățirile de siguranță.
  • Asistarea poliției cu gestionarea incidentelor rutiere și controlul traficului la locul incidentelor, la cererea acesteia.
  • Participarea la investigații, analize și dezvoltarea soluțiilor pentru abordarea provocărilor de siguranță rutieră și gestionare a traficului.
  • Identificarea și contribuția la planificarea pentru atingerea nivelurilor de trafic și siguranță dorite pe drumurile cheie din cadrul zonei proiectului.
  • Evaluarea eficacității activităților de operare a traficului, raportarea rezultatelor și participarea la dezvoltarea și implementarea acțiunilor corective pentru deficiențele identificate.
  • Suportarea Specialistului în Siguranța Rutieră și Gestionarea Traficului în sarcini de colectare și analiză a datelor.
  • Participarea la Audituri de Siguranță Rutieră, contribuind la îmbunătățirea continuă a standardelor de siguranță rutieră.

Calificări și abilități:

  • Experiență dovedită în inspecția traficului, siguranța rutieră sau un domeniu relevant.
  • Abilități analitice puternice, cu capacitatea de a colecta, analiza și interpreta datele de trafic.
  • Abilități excelente de comunicare, atât scrise cât și verbale, cu capacitatea de a pregăti rapoarte cuprinzătoare și a prezenta constatări.
  • Cunoștințe despre principiile de gestionare a traficului și siguranța rutieră.
  • Capacitatea de a lucra în colaborare cu forțele de ordine și alți stakeholderi în gestionarea traficului și siguranța rutieră.
  • Flexibil și adaptabil, cu capacitatea de a răspunde la urgențe și de a lucra în afara orelor obișnuite de lucru, dacă este necesar.
  • Un angajament față de siguranță și implementarea celor mai bune practici în gestionarea traficului.

Powered by